Android de Wipe Nedir Ne İşe Yarar Nasıl Kullanılır?

Wipe temel olarak yeni bir yazılım yüklemeden önce Android cihazınızdaki eski yazılımın silinmesi durumudur. Yeni bir yazılım yüklemeseniz bile eski yazılımı temizlemek istediğinizde gerçekleştirdiğiniz işlem wipe olarak adlandırılır. Tam anlamıyla Andoid De Wipe Nedir Ne İşe Yarar Nasıl Kullanılır ?

 

Wipe İşlemi Cihazdaki Yazılımı Tamamen Siler Mi?

Hayır, Wipe yalnızca değişiklik yapacağınız, üstüne yeni yazılım kuracağınız ya da sadece temizlemek istediğiniz yazılımınızdaki eski gerçekleştirdiğiniz işlemleri siler. Bunu fabrika ayarlarına dönmek olarak da düşünebilirsiniz. Wipe işleminden sonra yeniden yazılımınızı kurmanıza gerek yoktur. Sadece kullandığınız ya da kullanacağınız uygulamaları tekrar yüklemelisiniz.

 

Wipe Çeşitleri

En bilindik Wipe çeşidi full Wipe’dır. Normal Wipe işleminden en büyük farkı sistem önbelleği, dalvic ve sistem verileriyle birlikte boot’u da temizler. Bu ise telefonunuzu işlemden sonra açtığınızda sanki yazılımı tamamen silmişsiniz gibi boş bir ekranla karşılaşacağınız anlamına geliyor. Yazılımı tekrar yüklemek için tekrar yeni bir boot dosyası flashlamanız gerekmektedir.

wipe-htc

Wipe Nasıl Yapılır?

Her telefon üreticisinin kullandığı farklı Android arayüzleri var. Ancak Wipe işlemini yapabilmeniz için Android işletim sisteminin içine girmiyor, Recovery’yi kullanıyorsunuz. Sony marka cihazlarda boot yükleyici kilidinin olduğunu unutmayın. Bu nedenle bu işlemi yapmanıza izin vermeyecektir. ClockWork Mod Recovery ve yeni boot dosyası flashlayarak işleme devam edebilirsiniz.

HTC marka cihazlarda ise bu işlemi yapmak için güç ve ses kısma tuşuna aynı anda basarak, Samsung’da home, güç ve ses açma tuşlarına aynı anda basarak cihaz menüsüne girin. Sonrasında recovery kısmına girin. Recovery kısmında Wipe Data/ Factory reset bölümünü göreceksiniz. Bunu seçip uygulamanızla birlikte Wipe Cashe işlemi başlayacak. Full Wipe için ise Advanced kısmındaki Wipe Dalvik Cache ve Wipe Battery Status bölümlerine tıklamanız gerekmektedir.

Cihazınızdan temizleyemediğiniz yazılımları kaldırmada oldukça başarılı Wipe işlemini bu yönergeleri kullanarak rahatlıkla yapabilirsiniz. Yazılımı tamamen silmek istemiyorsanız Full Wipe seçeneğini kullanmamaya dikkat etmelisiniz.

Related posts

One Thought to “Android de Wipe Nedir Ne İşe Yarar Nasıl Kullanılır?”

  1. Oğuzhan Yakup

    benim anladığım bilgisayarlardaki hard formatın mobil de wipe format adı altında yapılmasına benzettim eğer yanlışım var ise lütfen düzeltin

Leave a Comment