Tarihi Filmlerin Çekimleri Günümüz Filmlerine Gire Daha Mı Zordur

Tarihi Filmlerin Çekimleri Günümüz Filmlerine Gire Daha Mı Zordur

Bu sorunun cevabı tabi ki de evet. Çünkü tarihi filmlerin yapım şirketleri tarafından çekime hazırlanma süreçleri uzun bir takvime dayalıdır. Tarihi filmler içerisinde kullanılan oyuncular, ekipmanlar, sahne de kullanılacak eşyalar, kurgusal bütünlükte birçok gerekçe sıralanmaktadır.

 Tarihi Film Senaryoları

Bir filmin yapımı için gerekli olan ilk şeyin senaryo olduğu açıkça belirtilmektedir. Bu nedenden dolayı tarihi bir film için de gerekli olan ilk şey senaryodur. Tarihi film senaryosunu yazmaya başlayan kişi veya kişiler öncelikle tarihe yönelik derin bir araştırma içerinde olup sonrasında ellerinde bulundurdukları birikimle beyaz perdeye yansıtma amaçlı olarak güzel bir eser ortaya çıkarmak istemektedirler.

 Tarihi Film Yapım Süreci

Tarihi Filmlerin Çekimleri Günümüz Filmlerine Gire Daha Mı ZordurTarihi filmlerin yapım aşamasında film için ayrılan bütçenin yüksek miktarda olması gerekmektedir. Çünkü nostaljiye yönelik bir proje içerisinde kullanılacak her türlü kostüm veya dekorasyon eşyalarının geçmişten günümüze kadar gelebilmesi büyük koleksiyoncular tarafından elde tutulabilmektedir ve bu yüzden koleksiyonculara ödenebilecek miktarında yüksek meblağlar olduğunun belirtilmesi gerekir.

Günümüzde ki normal filmlerinin bir setinin en fazla 1 hafta da hazırlanabilmesi günümüz şartlarının elverişli olmasından kaynaklamaktadır. Fakat tarihi bir film setinin hazırlanabilmesi için, kullanılacak dekorlar ve mekân seçimlerinin ayarlanması uzun zaman almaktadır.

 Tarihi Film ve Günümüz Filmlerin Arasında ki Bütçe Farkları

2009-2012 yılları arasında 3 sene boyunca çalışmalarını sürdürdüğü ve 2012 yılında gösterime giren yapımcı Faruk Aksoy’un tarihi nitelikte olan ve İstanbul’un fethini konu alan “Fetih 1453” adlı filmi 18.200.000 $ civarında bir bütçe ile çekilmiştir. Fakat günümüz oyuncu ve yazarı olan Şahan Gökbakar’ın “Recep İvedik” film serilerinin ilk 3 filmine yapımcısı olarak görev yapan Faruk Aksoy bu 3 filmin toplam bütçesini 5.000.000 TL olarak gerçekleştirmiştir.

Leave a Comment