Silah Endüstrisi Nedir

Çoğumuzun hala endüstrinin ne anlama geldiğini bilmeyiz ve kafamızda soru işareti olarak kalmaktadır. Eski çağlardan beri insanlar ihtiyaçlarını karşılamak için kendi çabalarıyla birçok şey yapmaktaydı. İşte biz buna ham maddeleri işleyip eşya haline getirmeye endüstri diyoruz. Sanayi bir ülkenin gelişmesi için en önemli faktörlerden biridir. Etrafımıza baktığımız zaman Japonya, Almanya, Amerika ve Çin önemli sanayi ülkelerinden bazılarıdır.

 Tarihi

Sanayi 18. yüzyılın ortalarında İngiltere’de başlamıştır. Sanayinin ilk gelişmeye başladığı zamanlar çoğu makineler buhar gücüyle çalışmaktaydı. Teknolojinin gelişmesiyle artık daha konforlu ve verimli makineler kullanılmaya başlandı. Daha sonra Batı Avrupa’da yaygınlaşmaya başlayan sanayi bir süre sonra Amerika’ya da geçmiştir. Sanayileşen ülkeler arttıkça daha çok çeşitli ürünler üretilmeye başlandı. Bunlardan bir tanesi ise silahtır. Barut milattan önce Çinliler tarafından keşfedilmiştir. Barutun Avrupa ülkeleri tarafından kullanılmaya başlandığı tarih 13. yüzyıl olarak bilinmektedir. İlk üretilen barutlar istenilen miktarda patlamayı sağlayamıyordu. Bunun nedeni ise barutta bulunan nemdir. Günümüz çağında ise ateşlemede kullanılmaktadır. Birçok savaş ülkelerinde kullanılan savaş malzemeleri barutun eseridir. Avrupa’da yaygınlaşan ateşli malzemeler sanayisi ileri ki zamanlarda büyük bir artış göstermekteydi. İlk ateşleme sistemleri dövme demirden üretilmekteydi.

Ateşli Sistemler Sanayisi Nedir?

Teknolojisinin gelişmesi ile ülkeler arasında oluşan yarışlar artmakta ve bu nedenden dolayı çoğu ülke arasında savaş çıkmaktadır. Bu savaşlardan özellikle küçük ve henüz gelişmemiş ülkeler zarar görmektedir. Ateşli malzemeleri günümüzde özellikle Amerika tarafından üretilmektedir. Silah teknolojisi bakımından dünyada en gelişmiş ülkeler Amerika ve Rusya’dır. Şuan birçok ülke silah alım ve satım yaparak bu işi ticarete dökmüştür. Günümüz tarihine baktığımız zaman ateşli malzeme üretimi bakımından en iyi ülkeler Amerika, Rusya, Çin, Hindistan, Fransa, İngiltere, Japonya, Türkiye, Almanya ve Mısırdır. Dünya genelinde en çok para kazandıran sanayidir. Bu sanayiye sahip ülkeler hem ekonomik olarak hem de siyasal güç olarak boy göstermektedir. Diğer bir önemli yanı ise kendi ülkeni ve vatandaşını korumak için bu güce sahip olmak çok önemlidir. Türkiye en gelişmiş ilk 10 ülke arasında 8. sırada yer almaktadır.

Related posts

Leave a Comment