Rustik Stili Nedir?

Son zamanlarda oldukça popüler bir hale gelen rustik stili genellikle doğallıkla özdeşmiş durumdadır. Genellikte sadelikten yana olan kişilerin evlerinde karşılaştığımız bu stil adeta evlerde huzur ortamı yaratmaktadır. Bu rustik stili özetlemek gerekirse doğada bulunmakta olan malzemeleri evlerde kullanılan aksesuarlar haline getirmektir, dersek yanlış olmaz. Bu eşyalar genellikle kahverengi yani toprak renklerinde olmaktadır.

Rustik, doğal hayatı evinde yaşamak isteyenlerin ilk tercihi haline gelmiş olup geçmişi de yansıtmaktadır. Eskiyi modernleştirerek günümüze uyarlayan bu dekorasyon modeli günümüzde pek çok yerde karşımıza çıkmakta hatta birçok mağazada da oldukça satılanlar arasına girmiştir.

Günümüzde herhâlde ağaç, kütük aksesuarlar rustik modasında olmazsa olmaz olup hep aranan bir obje olmuştur. Bunun dışında bu stil konusunda kullanılmakta olan eşyalar şöyledir: keten kumaşlar, hasır sepetler, ağaçlardan yapılmış olan aksesuarlar gibi.

Rustik Stil Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Eğer sizlerde rustik stil yanlısı iseniz öncelikle evinizde kullanacağınız renkler için açık renklere yer vermeniz olacaktır. Tabi ki bu renk konusunda güneş ışığı gibi etkenlere de dikkat edilmelidir. Bunun yanında mutlaka mat ağaçlar tercih edilmeli ve mobilyadan çok ağaç nitelendirilmelidir.

Rustik modelde yer alan ağaçların seçimi de oldukça önemlidir, bu ağaçlara en iyi örnek ise kiraz ve meşe ağacı olmaktadır. Bunların yanında mutlaka kahverengiye uyabilecek renkler tercih edilmeli ve bir uyum yaratılmalıdır. Rustik modelde ağaçlar ile uyumlu olabilecek en etkili madde ise çiçek detayları olmaktadır. Son olarak bu moda da yer almakta olacak mum modelleri de hoş bir görünüme yardımcı olacaktır.

Rustik Stil Örnekleri

Rustik tarzları günümüzde genellikle salon ve yatak odalarında tercih edilerek karşımıza çıkmaktadır. Salon konusunda değinilecek olursa salonlarda kullanılacak olan mobilya üzeri örtüler, ahşap sehpalar gibi eşyalar ile karşılaşırken yatak odalarında tuğla tarzı taş duvar kaplamaları görülmektedir.

Related posts

Leave a Comment