RibonSepeti.com & Ribon Fiyatları

Ribon denilen rulo şeklindeki polyester film şeritler, temel baskı malzemeleri olup, ısı yoluyla eriyerek baskının gerçekleşmesini sağlar. Ribon üç katmanlı bir malzemedir. Bir yüzeyinde ısı yoluyla eriyerek baskı yapılması sağlanan mürekkep, diğer kısımda koruyucu tabaka, orta kısımda ise film tabakası bulunur. Katı haldeki mürekkep, polyesterin üzerinde durmaktadır. Termal yazıcı kafası sayesinde erir ve baskıyı gerçekleştirir. Baskının kusursuz olabilmesi için öncelikle ribonun yazıcıya doğru bir şekilde yerleştirilmesi gerekir. Ribonun kalitesi oldukça önemlidir fakat tek değişken bu değildir. Baskı yapılacak kağıt ve baskıyı yapacak olan yazıcı da son derece önemlidir. Bu üçlünün birbiri ile uyumlu olması da diğer bir değişkendir.

Her ribonun daha avantajlı olduğu malzemeler mevcuttur. Tüm kullanıcılar kalitenin yanında ekonomiklik faktörü de ararlar ki işletmelerde çok önemli bir faktördür. Şimdi hangi ribonun hangi malzemede daha uygun, hangi malzemede daha ekonomik ve hangi malzemede dezavantajlı olduğu hakkında bilgiler verelim :

Resin Ribon Nedir ve Nerelerde Kullanılır?

İçeriğinde balmumu, reçine, karbon ve çeşitli kimyasallar barındırır. İçeriğinde reçine oranı en yüksek baskı malzemesi bu ribonlardır. Wax ribonlara kıyasla çok daha dayanıklıdır. Bu kıyaslama wax ribonu dayanıksız kılmaz bilakis resin ribonun kullanım alanı farklı olduğu için diyebiliriz. Resin ribonlar pek çok dayanıklılık testinden geçmiştir. Örneğin alkol testi, yüksek ısı testi gibi. Bu testlerde dayanıklılığını kanıtladığı için daha çok tekstil alanında kullanılmaktadır. Çamaşırlar yüksek ısıda yıkandığında dökülme yapmaması, çamaşırdan çıkmaması veya baskının farklı şekillerde deforme olmaması tekstil alanına daha uygun bir malzeme olmasını sağlar. Bu etkenlerden dolayı fiyatları en yüksek seviyedeki ribonlardır.

Wax Ribon Nedir ve Nerelerde Kullanılır?

İçeriğindeki reçine oranı %70 civarıdır (resin ribonlarda %90’dır.). Ekonomik olduğu için kullanımı oldukça yaygındır. Wax ribonlar ısıya fazla dayanıklı değildir. Kullanım alanlarında tekstil de vardır fakat sadece düşük ısıda yıkanan tekstil ürünlerinde kullanılması uygundur. En yaygın kullanım alanı kağıt malzeme üzerinedir. Bu alanda en çok tercih edilen ribondur. Plastik üzerine kullanıma uygun değildir fakat diğer tüm malzemelerde kullanılma şansı vardır. Alkole karşı dayanıklılığı çok yüksek değildir. Bu nedenle wax ribon kullanılırken kullanım alanı tespit edilmelidir.

Wax-Resin Ribonlar Nedir ve Nerelerde Kullanılır?

Wax-resin ribonlar flat kafa yazıcılarda kullanılır. Kuşe kağıt, bazı sentetikler ve vellum üzerine en iyi baskıyı yapan malzemedir. Wax ve resin ribonların ismini almasının sebebi, kalite bakımından iki malzemenin ortasında yer almasıdır. Alkol testinde çok dayanıklı çıkmamıştır. İçeriğindeki reçine ve balmumu oranları duruma göre değişmektedir. Bazı ürünlerde %70reçine %30 balmumu mevcutken bazılarında %50 reçine %50 balmumu kullanılır. Balmumu kullanılmasının sebebi erimeyi yavaşlatmaktır. Diğer ribonların dayanıklılıklarına oranla orta kalite bir dayanıklılık sağlar.

Toshiba ve Zebra, en çok tercih edilen ribonlar arasında yer alıyor. Her iki markanın da wax, resin ve wax-resin ribonları bulunmaktadır. Piyasada farklı kalitede pek çok ribon mevcuttur. Zebra ribonlar, kendi yazıcıları dışındaki yazıcılarla da rahatlıkla uyum sağlayabilen ribonlardır. Türkiye’de satılan zebra ribon ölçüleri standart ribonlardır. Bunun sebebi satış yaygınlığının az olmasıdır. Toshiba ribonları ise, genellikle yurtdışından siparişle getirtilmektedir. Toshibanın ribonları da oldukça kaliteli olup, standart ölçülerde temin edilebilmektedir. Toshiba marka yazıcılarda kullanım zorunluluğu olmayan bu ribonlar da Zebra markası gibi diğer yazıcılara uyum sağlamada sıkıntı çıkartmaz. Ancak elbette her ribon markası kendi isimlerini taşıyan yazıcılara birebir uyum gösterdiği için aynı marka kullanımı daha avantajlıdır.

Related posts

Leave a Comment