Hayvanların Eğitiminde İşkence Yapılır Mı?

Hayvanların Eğitiminde İşkence Yapılır Mı?

Hayvan eğitiminin çeşitli teknikleri vardır. Peki, hayvanların eğitiminde işkence yapılır mı? Cevap net bir şekilde, hayır. İnsanlar işkence ile hayvanların komutlarını uygulamalarını sağlayabilir olabilirler ama bu kesinlikle vicdanlara ve kanunlara aykırıdır. Eğitim korku değil sevgi ile yapılmalı, hayvanın ruh sağlığını olumsuz yönde etkilemeyecek yöntemler kullanılmalıdır. 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu hayvanları himayesi altına almaktadır.

Hayvanları Koruma Kanunu ne söylüyor?

Kasıtlı olarak hayvanları öldüren şahıslara iki yıldan üç yıla kadar değişen hapis cezaları veriliyor. Hayvanın yaralanmasına, ruh sağlığının bozulmasına bilinçli olarak sebep olan kişilere ise bir yıldan iki yıla kadar değişen cezalar uygulanıyor. Bunun yanında hayvanlara eksik bilgi sahibi olmak sureti ile bedensel veya ruhsal zarar veren kişilere adli para cezası uygulanıyor.

Tepkisiz kalmayın.

Hayvanlara duygusal veya fiziksel şiddet uygulandığına şahit olunduğunda insanların sessiz kalıp geçip gitmesi yerine yasal çerçeveler içinde tepki göstermeleri hayati önem taşır. Çünkü bu tarz hastalıklı psikolojiye sahip insanlar anlamalıdırlar ki hayvanlar sahipsiz değildir. Hem kanunlar hem de iyi kalpli insanlar tarafından koruma altındadırlar. Sonuç olarak mutlak suretle yetkili insanlara gerekli ihbarlar yapılmalıdır.

Sevgi ile eğitin, ödüllendirin

Hayvanların Eğitiminde İşkence Yapılır Mı?Eğitim sabır gerektiren bir iştir. Kızmadan, bıkmadan ve sevgi ile tekrar eden işlemler ve istediğiniz komutu doğru yaptığında ödüllendirmek suretiyle herkes hayvanını kolay bir şekilde eğitebilir. Hayvan yanlış bir hareket yaptığında ise kesinlikle cezalandırılmamalıdır. Siz ve hayvan arasındaki bağ korkuya değil sevgiye dayanmalıdır. Unutmamak gerekir ki onlar sahiplerini karşılık beklemeden severler. Hayvan sahipleri bilirler, bir süre sonra hayvan dostlar ailenin bir parçası haline gelirler. Ülkemizde evde hayvan besleme kültürü yurt dışına oranla daha az olsa da son yıllarda hızla artmaktadır. Burada dikkat etmemiz gereken sahiplenilen hayvanın getireceği sorumluluktur. Bir heves ile hayvan sahiplenip daha sonra sokağa atmak yanlış bir davranış biçimidir.

Leave a Comment