Dekorasyonun Bir Diğer Adı Tasarım Mıdır?

İyi bir dekorasyonla eşsiz bir tasarım yaratılabilir

Dekorasyon, hemen hemen hepimizin önem verdiği ve yaşama şevkimizi artıran önemli bir unsur. Gerek çalıştığımız iş yerinde gerekse evimizde hayatımızın büyük bir bölümünü geçirdiğimizi düşünürsek çevremizi zevklerimize uygun dekorlarla döşemek hepimizin hakkı.

Kendimize özgü, hoşumuza gidecek renkleri barındıran, duvar renginden, oturduğumuz sandalyeye kadar belli bir uyum içinde ya da ahenkli bir uyumsuzluk içerisinde yer alan dekorasyon seçiminin en önemli unsuru: “harika bir tasarım yaratma isteği”. Çünkü dekorasyon dediğimiz şey yüksek oranda içerisinde tasarım barındırır. Geniş bir kitle dekorasyonda yeniliğe gittiği zaman ya da bunu baştan yaratmaya karar verdiğinde baştan aşağı belli bir uyum içerisinde olmasına dikkat eder. Odanın şeklini, kendi zevkini, son zaman trendlerini hatta belki de yakın çevresinin görüşlerini de alarak bir tasarıma imza atma çabası içerisine girer. Bu nedenle dekorasyon ile tasarımı birbirinden ayırmak pek mümkün değildir.

Nihayetinde bir çalışma masasını bile seçerken renk, biçim, malzeme, odayla uyumu gibi birçok kriteri göz önünde bulunduruyoruz. Çünkü odada yer alan diğer eşyalarla yaratılan ahengin bozulmasını hiçbirimiz istemeyiz…

Yanlış seçilen bir dekorasyon ile tasarım tamamen bozulabilir. O yüzden seçim yaparken ince eleyip sık dokumak oldukça önemli. Tabi her şeyin birbiriyle uyum içerisinde olması ortaya güzel bir tasarım çıkacağını göstermez. O yüzden birbiriyle uyumlu gibi görünen her dekorasyon iyi bir tasarım demek değildir. Mesela seçtiğiniz mükemmel eşyaları odaya kötü bir şekilde dizdiğinizde tasarım tamamen yok olmuş demektir. Bu yüzden dekorasyonun bir diğer adına tasarım diyemeyiz ama bu ikisi kesinlikle birbirini besleyen önemli etmenler.

İyi bir dekorasyonla eşsiz bir tasarıma imza atın… En ince ayrıntısına kadar düşünün ve en iyisini seçin. Dönemin önde gelen dekorasyon trendlerini de mutlaka göz önünde bulundurun.

Related posts

Leave a Comment