Bitcoin Yatırımı Caiz Mi?

Bitcoin dünya para piyasalarında hızlı bir yükseliş gösteren sanal bir para birimidir. İnsanlar bu kripto para birimleri ile alış veriş yapma işlemlerine başlamıştır. Birçok kurum bitcoin ile internet üzerinden satışa başlamıştır. Bitcoinin son bir ay içinde 3 bin kat değerinin artması sonucunda insanlar bitcoin kripto para birimini alış veriş işlemlerinin dışında yatırım aracı olarak da kullanmaya başladı. Türkiye’de ve dünyada birçok kişi evini arabasını satarak bütün parasını gün geçtikçe değer kazanan kripto para birimi bitcoine yatırmış durumda. Ancak insanlar bu yatırımı yaparken akıllarında bazı sorular belirgin hale geldi. Bu sorulardan en önemlisi de bitcoin yatırımlarının caiz olup olmadığı konusudur.

Bitcoin Caiz Mi?

İnsanlar bitcoin sanal para birimine yatırım yapmadan önce bu yatırımın caiz olup olmadığını merak ediyor. Müslüman yatırımcılar bu soruya cevap bulabilmek için diyanet işleri ile sürekli olarak iletişime geçiyor. Konu ile ilgili olarak bitcoin diyanet fetvası yayınlandı. Diyanet işleri konu ile ilgili olarak bir açıklama yaparak bitcoin para biriminin caiz olabilmesi için arkalarında bir devlet garantisi veya finansal bir kurumun olması gerektiğini, gerçek paraların üstlerinde değerinin yazılı olduğu ancak bitcoin para biriminde devlet desteği veya finansal bir kurumun bulunmayışı ve sanal bir para birimi olduğu için üstünde değerinin yazılı olmadığından dolayı kripto para birimi bitcoinin caiz olmadığını açıklandı.

Bitcoin İle İlgili Diyanet Açıklamaları

Diyanet işleri bakanlığı bitcoin ile ilgili açıklamalarında bir para birimi ile yatırım yapılabilmesi için paranın değerinin belli olması ve bu değerin bir devlet tarafından belirlenmesi gerekir. Veya bir birimin para olarak kullanılabilmesi için altın gibi zati bir değerinin olması gerekir. Bitcoin para biriminin arkasında ne bir finansal kurum nede bir devlet desteği vardır. Dolayısı ile bitcoin diyanet açıklamalarında caiz olmadığı fikri açıklanmıştır.

Related posts

Leave a Comment