Bitcoin Nedir Ve Nasıl Kullanılır?

İnternet ortamında sık sık karşılaşılan Bitcoin, çoğu İnternet kullanıcısının kafasında birtakım sorular bırakmaktadır. Bu soruların başında Bitcoin nedir nasıl kullanılır sorusu gelmektedir. Bu sorunun cevabını öğrenen İnternet kullanıcılarının aklına takılan bir diğer konu ise Bitcoin ile nasıl ödeme yapılır sorusudur.

Bitcoin Nedir?

Bitcoin ile işlem yapmak isteyenlerin ilk yapması gereken Bitcoin nedir nasıl kullanılır sorusunun cevabını yeteri kadar anlamaktır. Bu sorunun cevabını öğrenmeden Bitcoin hesabınız olsa bile kafanızda sürekli soru işaretleri olacaktır. Satoshi Nakamoto adlı kişi 2008 senesinde ortaya atmıştır. 3 Ocak 2009 tarihinde hayata geçirilerek bu tarihten beri hala aktif olarak kullanılmaktadır. Merkez Bankası ve herhangi bir resmi kuruluş ile ilişkisi olmadığı halde dünyada para birimi olarak kullanılmaktadır. Yalnızca İnternet ortamında kullanıldığı için dijital para olarak ifade edilmektedir. Bitcoin olarak adlandırılan bu dijital para, ülkelerin para birimleri ile alınabildiği gibi kendi Bitcoinlerinizi de üretebilirsiniz. Bunun için güçlü bir bilgisayar donanımına sahip olmanız gerekir. Bitcoin üreten kişi sayısı arttıkça Bitcoin üretmek de zorlaşmaktadır. Bitcoin’in ileride küresel bir kur olup olmayacağı henüz tartışılmaktadır. Ancak, dijital ortamda iyi bir gücü olduğu da açıktır. İnternet ortamında Bitcoin ile alışveriş yapma olanağına imkan veren her yerde kullanılabilmektedir.

Bitcoin İle Ödeme Yapma

Bitcoin alıp, alışverişlerde kullanmak isteyenlerin, cevabını en çok aradıkları konu Bitcoin ile nasıl ödeme yapılır sorusunun cevabıdır. Bunun için ilk olarak bir Bitcoin cüzdanı açmalısınız. Bu cüzdan, elektronik ortamda Bitcoin adreslerinizi ve şifrelerini tutan bir bilgisayar dosyasıdır. Burada yer alan Bitcoinlerinizin transfer edilebilmesi için bu adresin şifresine sahip olmalısınız. Bu cüzdanlar masaüstü ve web siteleri olmak üzere iki farklı biçimdedir. Bitcoin, para transferlerinde hem açık anahtarlı şifreleme hem de dijital imza teknolojileri kullanmaktadır. Açık anahtarlı şifreleme yapıldığı zaman her kullanıcının bir gizli bir de açık anahtarı bulunmaktadır. Gizli anahtar yalnızca kişinin kendisi tarafından bilinir. Açık anahtar ise, tanımlı bir hesap numarasıdır ve başkaları tarafından da görülebilir. Bu durumda Bitcoin ile ödeme yapılacağı zaman ilk olarak Bitcoin ile ödeme yap seçeneği seçilmelidir. Ödeme kısmına gelindiğinde ise ödeme yapacağınız Bitcoin adresi ve göndermenizi istediği Bitcoin tutarı yer alacaktır. Bu adresi ve Bitcoin tutarını kendi Bitcoin cüzdanınızda yer alan transfer bölümünde istenen yerlere yazmalısınız. Yazdıktan sonra Bitcoin cüzdanınızda yer alan send butonuna basarak ödeme işlemini tamamlayabilirsiniz. Bitcoin ağındaki katılımcılar, sizin açık anahtarınız sayesinde işleminizi doğrulayarak onaylar.

Leave a Comment