Adamotu Faydaları

Ademotu, İnsan otu ya da bilimsel ismiyle Mandragora Officinarum olarak da bilinen Adam otu, şifalı bir bitki türüdür. Akdeniz iklimine sahip olan yerlerde ülkemizde özellikle Antalya çevresinde, Ege ve Güney Anadolu’da kaya diplerinde, boş sahalarda ve ekilmemiş tarlalarda yetişir. Adamotu zehirli bir bitkidir.

Topraktan çıkartılırken dikkatli olunmalıdır. Topraktan çıkarma işlemi sırasında yaprakları zarar görürse hapşırmanıza sebep olacak kötü bir koku salgılar.

Adam otu zehirli bir bitki olmasına rağmen sağlığa oldukça fayda sağlar. Kullanılırken dikkat edildiği sürece herhangi bir sakıncası yoktur. Adamotu Faydaları ‘nı açıklayacak olursak, en bilinen özelliği ağrı kesici etkisidir. Bunun yanı sıra bitkinlik giderici, spazm çözücü, cinsel istek arttırıcı ve yatıştırıcı olarak da kullanılır. Astım, bronşit gibi hastalıkların tedavisinde yardımcı rol oynar. Diş ağrısına da iyi gelirken, kadın hastalıklarının tedavisinde de kullanılabilir.

Adamotu’nun kökleri topraktan çıkarıldıktan sonra kurutulur. Kurutma işleminden kökler toz haline getirilir. Toz halindeki adamotu merhem haline getirilerek haricen kullanılabilir. Bu kullanımın yanı sıra su ile karıştırılarak ağız yoluyla da tüketilebilir. Fakat günde en fazla 1-2 bardak içilmelidir. Daha fazla içmek tehlike oluşturabilmektedir.

Adamotu zehirli bir bitki olduğu için yanlış kullanımlarda zehirlenmeye yol açabilmektedir. Zehirlenme belirtileri ise, baş dönmesi, sersemlik, sürekli uyuma, deride kızarıklık, halüsinasyon görme, ağızda kuruluk gibi etkilerdir. En ileri aşamasında ise nefes darlığı görülmektedir. Uyuşturucu etkisinin olduğunun da bilinmesi nedeniyle kullanımın kesinlikle uzman birinin kontrolünde olmasına dikkat edilmelidir. Özellikle hamile kişiler tarafından kesinlikle kullanılmamalıdır. Yanlış, fazla kullanım ölüme bile yol açabilir.

Adamotu kullanacak kişiler, bilinçli bir şekilde uzman doktorların kontrol ve izni ile bu bitkiyi kullandığı takdirde adamotunun sağlığa olan faydalarından yararlanabilecek ve zararlı etkileri ile karşılaşmayacaklardır.

Leave a Comment