1. Sınıf İnşaat Maliyeti Ne Kadardır?

  1. Sınıf inşaat nedir?

Öncelikle bu konu hakkında şunu bilmemiz gerekir 1.sınıf inşaat nedir?

Kısaca açıklamak gerekirse yapımızda kullandığımız her türlü iç-dış malzemenin kalitesine göre bu sınıflandırma yapılmaktadır. Pencerelerimizden tutun evimizdeki yer döşemeleri bu sınıflandırmayı belirleyen faktörlerden sadece bazıları. 1.sınıf inşaatta banyo için dekoratif seramik kaplama, küvet, devamlı sıcak su olmalıdır. Ayrıca lüks inşaattan ayıran en önemli özellik ise tavanda püskürtme sıva, 2 odada düz sıva kullanılabilir olmasıdır.

  1. sınıf inşaat maliyeti ne kadardır?

 Müstakil ev ;

Yapmak istediğiniz bir yazlık veya ferah bir bahçesi olan müstakil bir ev olursa arsa size ait olduğu takdirde betonarme yapıda 1 m2 için ortalama 858 ₺ maliyet çıkar. 100 m2 müstakil bir daire yapmak istediğinizde 90-100 bin ₺ arası gider olacaktır. Eğer iki katlı bir ev istiyorsanız 2 kat için; 200 m2 180-190 bin ₺ gibi bir bütçeyle hayalinizdeki iki katlı eve sahip olabilirsiniz.

 1.sınıf daire ;

Kalabalık bir aileniz var ve müstakil bir evin size yetmeyeceğini düşünüyorsanız bu yapı sizin ihtiyaçlarınızı karşılayabilir. Eğer yeterli büyüklükte bir arsanız var ve artık aileniz için ufak bir apartman yapmayı istiyorsanız temel anlamda bilmeniz gereken bu işin maliyeti. Ortalama olarak 3 katlı 6 daire bir apartman yapmak istediğiniz takdirde 100 m2 lik daireler için daire başı 80-90 bin ₺ arası gider olup dairelerinizi 550-600 bin ₺ arası bitirebilirsiniz. Ayrı olarak su akmasına karşı önlem olarak çatı yapmayı düşünürseniz yaklaşık 20-30 bin ₺ kadar çatı gideriniz olacaktır.

Son olarak eğer bu şekilde bir planınız var ise kesinlikle inşaat sektörüne hâkim ve yeterli tecrübeye sahip bir yakınınızdan yardım almanız çok daha iyi olacaktır. Çünkü ufak detaylarda yaptığınız seçimler toplam fiyata büyük etki edip bütçenizi sarsabilir.

Leave a Comment